Nadruki reklamowe a system identyfikacji wizualnej

Coraz więcej firm tworzy własny system identyfikacji wizualnej, nawet jeśli nie robią tego w pełni świadomie (bo i tak być może) dbają o to, by posługiwać się logotypem odróżniającym je od innych przedsiębiorstw na rynku, będącym specyficznym wyróżnikiem firmy w jej bliższym i dalszym otoczeniu, stosują ujednoliconą kolorystkę wewnątrz i na zewnątrz, ten sam rodzaj czcionki i wiele innych elementów, które identyfikują je jako odrębne i różne od innych podmioty gospodarcze.

System identyfikacji wizualnej opisuje dokładnie wszystkie wymienione wyżej elementy, przy czym najważniejszym z nich jest zdecydowanie logo, które jest najważniejszym symbolem jednoznacznie wskazującym na ten, a nie inny podmiot gospodarczy. Nie bez powodu znane i utrwalone logotypy (znanych marek) często są podrabiane, a w zasadzie przerabiane tak, by nieznany nikomu produkt skorzystał nieco na popularności swojego znanego odpowiednika.
Z takimi lekko przerobionymi znakami graficznymi spotkał się zapewne każdy z nas. Praktyka jest powszechna i choć nosi wszelkie znamiona nieuczciwej konkurencji, raczej trudno będzie ją wyplenić.

Logo i identyfikacja wizualna a nadruki reklamowe
Materiały wykorzystywane na co dzień tj. na przykład wizytówki firmowe, papier firmowy, faktury i pieczątki nie są jedynymi nośnikami logo przedsiębiorstwa. Jednymi z coraz częściej wykorzystywanych nośników są gadżety reklamowe, bez których w dzisiejszych czasach obejść się nie sposób. Gadżety reklamowe mając swoją specyfikę (jest nią wielkość, design, kształt, materiały, z jakich je wykonano) są niemal obligatoryjnie znakowane logotypem, choć spotkamy na nich również dodatkowe nadruki. Planując system identyfikacji wizualnej i opisując go, należy zadbać i o to, by przewidzieć wszelkie możliwości użytkowania logo. Dzięki temu w trakcie znakowania gadżetów będzie można uniknąć przykrych niespodzianek, a na pewno kłopotów związanych z dopasowywaniem logotypu do specyfiki gadżetu reklamowego i z dopracowywaniem nadruku.

Dlaczego warto o to zadbać?
Dlatego, że techniki nadruku mają swoją specyfikę. Jaskrawym tego przykładem jest grawerowanie laserowe. Grawer jest jednokolorowy – znakuje powierzchnię, wypalając wierzchnią warstwę znakowanego materiału. Kolorystyki logotypu nie odda – jeśli więc specyfikę logo opieramy przede wszystkim na różnorodnych barwach mamy niemal gwarantowane problemy z wykonaniem takiego nadruku. Owszem można ich uniknąć, wybierając inną metodę znakowania, ale w przypadku niektórych gadżetów reklamowych zastosowanie tampodruku bądź sitodruku nie jest dobrym rozwiązaniem – mowa o ekskluzywnych gadżetach i przedmiotach wykonanych z materiałów takich jak stal szlachetna czy szkło – przełamywanie surowości tych materiałów kolorowymi nadrukami nie jest najlepszym rozwiązaniem.

Dodatkowe nadruki, czyli dodatki do logo
Nadruki reklamowe w postaci bardziej rozbudowanej powinny uwzględniać również specyfikę firmowej czcionki – to też jeden z elementów identyfikacji wizualnej, z drugiej strony pamiętać należy przede wszystkim o tym, że gadżet reklamowy jest nośnikiem dość ograniczonych informacji i na pewno nie należy traktować go jako źródła wszystkich ważnych danych o firmie, choć oczywiście czasem posłużenie się firmowym sloganem jest jak najbardziej uzasadnione.