Grafika lat 60-tych

Podróżując po stylach w grafice i formach warto udać się w podróż sentymentalną do świata lat sześćdziesiątych.

Mimo, ze artyści nie znali w tamtych czasach pojęcia szerokiego zastosowania grafiki komputerowej- wiele techniki tworzenia grafik stało się inspiracją do projektów tworzonych współcześnie. Grafika lat sześćdziesiątych charakteryzuje się nawiązaniem do naturalnych form, opartych na motywach roślinnych lub zwierzęcych.

Bardzo ważnym elementem grafiki lat sześćdziesiątych jest liternictwo. To od tej epoki właściwie zaczęło się stosowanie różnorodnych geometrycznych szablonów, jeśli chodzi o litery. Grafikę inspirowaną latami sześćdziesiątymi wyróżnia przede wszystkim oszczędność formy oraz koloru. Bardzo modne były wtedy zdjęcia czarno-białe, ale jest to także wynikiem tego, iż dostępność kolorowego filmu w niektórych miejscach była stosunkowo niewielka, więc artyści radzili sobie za pomocą wszelkich dostępnych środków.

Widać to zwłaszcza na plakatach z okresu szóstej dekady ubiegłego stulecia. Jeżeli zdarzały się kolorowe plakaty, były bardzo wystylizowane, posiadały wręcz malarską manierę, co z perspektywy czasu może niektórych drażnić. W tych formach jednak tkwi pewien nieuzasadniony urok. W latach sześćdziesiątych wiele pomysłów powstawało za pomocą techniki ręcznej i te wytwory, które przetrwały do dziś, w żadnym stopniu nie ustępują obecnej konkurencji.

Grafika oraz dizajn lat sześćdziesiątych były jedynie przedsmakiem tego, co miało się wydarzyć w kolejnej dekadzie. Niemniej jednak ich wpływ odczuć można w każdej następnej epoce tworzenia nowych trendów oraz stylów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *